Od redakcji
Na adres redakcji naszego magazynu nadesłano ostatnio propozycję artykułu. Tekst był dobrze napisany, poparty doświadczeniami autora-przedsiębiorcy. Jego celem było doradzić czytelnikom w zakresie prowadzenia własnego biznesu. W swoim poradniku zawarł kilka trafnych punktów, ale nie dotarł do sedna, czyli do tego, co robić, aby zrobić, a nie tylko robić i robić bez końca.
Where’s the beef
I w tym sęk. Dość często bywa, że skupiamy się na opakowaniu, na formie, na sposobie, metodzie, narzędziu i… tracimy czas. We wszystkim, co robię staram się zawsze szukać tego czegoś, co pozwoli mi wykonać krok do przodu, nawet jeśli wiąże się to z kosztami — nie tylko finansowymi. Poszukiwanie sedna i parcie do przodu bez zbędnych ceregieli to istota bycia produktywnym.
Oczywiście, aby znaleźć ten magiczny punkt i móc go odpowiednio wykorzystać, warto dysponować wiedzą i odpowiednimi narzędziami. Nie wypada jednak zapominać, że są one tylko środkami, dodatkami, a nie celami samymi w sobie. Gdy zatem, zachwycony błyskotliwością jego autora, subskrybujesz kolejny newsletter, odbywasz kolejne cykliczne spotkanie ze współpracownikami albo instalujesz kolejną aplikację do robienia notatek, map myśli bądź liczenia kalorii, zastanów się, czy w tym samym czasie nie byłoby lepiej napisać zaległego wpisu na bloga, wywiązać się z dawno przypisanego Ci zadania lub zrobić 20 przysiadów i 30 skrętoskłonów :)
W tym numerze
Kolejne wydania magazynu celowo zawierają po kilka niedługich artykułów. Nie chcemy odciągać Was od działania, a jedynie inspirować i krótko doradzać. W tym numerze przeczytacie wywiad z Jakubem Ujejskim, przedsiębiorcą i autorem popularnego bloga produktywnie.pl, z którym rozmawiam o jego drodze do produktywności, ulubionych aspektach GTD oraz wyzwaniach, które podejmuje. Przedstawiamy również drugą część najważniejszych zasad, które pozwalają Bartkowi Popielowi optymalizować pracę. Dowiecie się, co można zrobić w ciągu jednej godziny, by poczuć się człowiekiem szczęśliwym. TesTeq przypomni, dlaczego i jakim sposobem nie obciążać się zbędnym aktualnie balastem. Mariusz Kapusta pomoże zwalczyć decyzyjny paraliż, a Piotr Nabielec — pokusę robienia kilku rzeczy na raz. Marcin Kwieciński objaśnia kwestię kontekstów w GTD, ukazując rzecz jasna aspekt praktyczny.
Na koniec proponuję skorzystanie z kursu, który przygotowałem dla swoich klientów — użytkowników Nozbe oraz wszystkich tych, którzy szukają własnego, prostego(!) sposobu na radzenie sobie z codziennymi obowiązkami.