10 sposobów na zwiększenie produktywności, cz. 2
W poprzednim numerze „Productive! Magazine” pojawiła się pierwsza piątka z moich dziesięciu „złotych zasad produktywności”. Przypominam je w telegraficznym skrócie:
- Stwórz poranne rytuały;
- Ustal cele;
- Wyznacz priorytety;
- Pracuj w niczym niezmąconych blokach czasu;
- Wyznacz czas na „zakłócenia”.
W niniejszej części rozwinę pozostałe pięć punktów. Cały ten „dekalog” zastosowany w praktyce sprawi, że Twoja produktywność ulegnie radykalnej poprawie. Będziesz mógł więcej czasu spędzić z rodziną, przyjaciółmi, czytając ciekawe książki lub oddając się swojej pasji. Zaczynamy!
6. Czyste biurko
Jestem na tym punkcie wyczulony. Nie rozumiem, jak ludzie mogą efektywnie pracować, gdy na ich biurku piętrzą się papiery, książki, talerzyk po jedzeniu czy kubek po kawie… wypitej wczoraj.
Twoje biurko to Twoja twierdza. To miejsce pracy, więc zadbaj o to, żeby znalazły się na nim tylko te przedmioty, których rzeczywiście używasz.
Na moim biurku znajduje się monitor, klawiatura, myszka, butelka wody, dwa małe głośniczki, lampka biurkowa, minutnik, kilka czystych kartek i mały koszyczek, w którym są trzy długopisy, ołówek i dwa zakreślacze do tekstu. Nic więcej.
Dzięki temu, że na biurku jest porządek, potrafię lepiej skoncentrować się na swojej pracy. Oto prosty sposób na uprzątnięcie biurka w trzech krokach:
- ściągnij z biurka absolutnie wszystko,
- na biurko wracają tylko te rzeczy, które są niezbędne do pracy,
- cała reszta ląduje w kartonowym pudle, które można kupić za kilka złotych w pobliskim supermarkecie.
7. Pij wodę
Słyszałem i czytałem o tym wielokrotnie, ale nie stosowałem. Wychodziłem z założenia, że skoro nie chce mi się pić, to po co poić się wodą? Okazało się, że to podejście było błędne.
Wypij dwie szklanki wody zaraz po przebudzeniu. Podczas snu organizm się odwadnia, więc warto wyregulować ilość płynów po nocy. Zadbaj o to, aby woda towarzyszyła Ci przez cały dzień.
Dodaje ona energii, wspomaga procesy trawienne, wypłukuje toksyny, reguluje temperaturę ciała i co ciekawe — wspomaga odchudzanie. Powinieneś w ciągu dnia wypić co najmniej jeden litr niegazowanej wody.
8. Włącz muzykę
Jeżeli masz możliwość, słuchaj podczas pracy muzyki, która Cię uskrzydla. Jestem fanem muzyki filmowej, więc bardzo często towarzyszy mi ona przy pracy.
Zaobserwowałem, że kiedy pracuję z muzyką w tle, czas biegnie znacznie szybciej niż wtedy, gdy jej brakuje.
9. Zapisuj myśli
To podstawa większości systemów pomagających zwiększać produktywność, np. GTD. Zawsze miej pod ręką czystą kartkę i coś do pisania. Zawsze!
Dlaczego to takie ważne? Praktycznie zawsze podczas pracy nasze myśli na chwilę odbiegają od tematu, nad którym pracujemy.
Wyobraź sobie taką sytuację: siedzisz przed komputerem i pracujesz. Nagle przypomina Ci się, że miałeś zadzwonić do klienta, wspólnika czy kogoś z rodziny. Zazwyczaj w takiej sytuacji oderwiesz się od pracy i sięgniesz po telefon.
Kartka i długopis są w takiej sytuacji zbawienne. Zapisz po prostu: „zadzwonić do klienta” i wróć do pracy. Rób to, co w tym momencie najważniejsze, a zadaniami z kartki zajmij się po pracy, nie rozpraszając uwagi.
Miałeś sprawdzić cenę jakiegoś produktu na serwisie aukcyjnym? Nie zajmuj się tym teraz. Zapisz. Później to zrobisz.
10. Regeneracja
Nie samą pracą człowiek żyje. Zaplanuj dni całkowicie wolne od pracy. Spotkaj się wtedy z przyjaciółmi, wyskocz gdzieś na weekend albo skorzystaj z atrakcji, które można znaleźć w Twojej okolicy. Idź na basen, do kina, do teatru, wybierz się ze znajomymi na imprezę.
Zawsze po takiej przerwie wracam do działania ze zdwojoną siłą i głową pełną pomysłów.
Traktuj taką przerwę jako inwestycję w odnowę energii fizycznej, mentalnej i emocjonalnej.
Fot.: Flickr / barryskeates na lic. CC BY 2.0