Od redakcji

Michał Śliwiński — №17 z Karolem Lewandowskim

Już chyba wszyscy wiedzą, że jestem niepoprawnym optymistą. Dla niektórych jest to nawet powodem do żartów :-) I bardzo dobrze — oznacza to, że moje optymistyczne nastawienie działa i jest zaraźliwe. Optymizm pomaga mi w każdym aspekcie: w relacjach z innymi, w biznesie, w zarządzaniu zespołem i… produktywności.

(Nie)trudny wybór

Porównaj: możesz narzekać, jak dużo roboty masz na głowie albo cieszyć się, że masz pracę, że masz wpływ na wiele rzeczy i dzięki własnym wysiłkom odnosisz mniejsze lub większe sukcesy. Możesz chodzić przybity, gdy ostatnio zorganizowana przez ciebie promocja nie przyniosła upragnionych rezultatów albo skrzyknąć zespół, przeanalizować wszystkie dane i stworzyć inną, skuteczniejszą kampanię. Która opcja brzmi bardziej zachęcająco?

Optymistom jest w życiu po prostu łatwiej

Ponadto, ludzie nie lubią przebywać ze smutasami, którzy roztaczają wokół siebie negatywną aurę, ciągną innych w dół i bombardują wszelkie pomysły. Na dłuższą metę zaczynają od nich stronić, co, w efekcie, czyni ich jeszcze smutniejszymi…

Optymizm i płynąca z niego odwaga jest tajną bronią każdego przedsiębiorcy. Umiejętność odnajdywania jasnych stron w trudnych sytuacjach a nawet sromotnych porażkach, z których można wyciągnąć ważne wnioski na przyszłość, to to, co odróżnia osoby odnoszące sukcesy od pozostałych. I nie chodzi tu o wielkie sukcesy, góry złota i sławę, ale także drobne zwycięstwa, które pozwalają rozwijać to, co się zaczęło i się nie poddawać.

Dostrzeganie szklanki w połowie pełnej a nie w połowie pustej inspiruje do działania, pozwala docenić dotychczasowe osiągnięcia i na ich podstawie intensywnie kontynuować starania a nie porzucać wcześniejsze plany i załamywać się.

Dzięki pozytywnemu nastawieniu chętniej wstaje się rano, z mniejszym wysiłkiem przyjmuje się na klatę kilka dodatkowych godzin pracy czy nieprzewidzianych problemów oraz łatwiej planuje się przyszłe cele i przedsięwzięcia.

Racjonalny optymizm

Optymizm nie powinien jednak mydlić oczu — trzeba za każdym razem analizować porażki i uczyć się na swoich błędach, nie pozwalając jednocześnie, by przytłoczyły.

Optymistyczne podejście wpływa na decyzje, jakie podejmujemy. Negatywne nastawienie i czarnowidztwo sprawi, że będziesz działać powoli, nieśmiało, nieskutecznie, nigdy nie rozpostrzesz skrzydeł. Jako pesymista będziesz stawiać małe kroczki, myśląc tylko o ewentualnej lub minionej porażce i tkwiąc w strachu. Tymczasem inni będą szli do przodu i robić to, czego ty boisz się zrobić a czasem nawet pomyśleć! Czy to ma sens?

Optymistyczne porady

Pozytywne nastawienie wychodzi w pewnym sensie „z wnętrza” — często wynika z tego, jak się czujesz w swojej skórze i czy odpowiada Ci życie, jakie sobie stworzyłeś. Te tematy wymagają ciężkiej pracy nad sobą — czy to na własną rękę, czy też z pomocą psychologa, coacha lub psychoterapeuty. Są jednakże drobne rzeczy, które mogą wesprzeć Twoje dążenie do zostania optymistą:

Realistyczno-optymistyczna redakcja Productive! Magazine Polska

Wizja: Michał Śliwiński — to ja :)
Realizacja: Magda Błaszczyk
Design: Radek Kozieł, Hubert Tereszkiewicz
Technologia: Radek Pietruszewski and Tomasz Kapelak
Montaż video: Marcin Hinz
Korekta: Radek Wojniłłowicz

Michael sliwinski

Michał Śliwiński

Redaktor naczelny Productive! Magazine, twórca i CEO Nozbe (aplikacji do zarządzania czasem) oraz Remag (kreatora aplikacji mobilnych). Autor bestsellerowych książek pt.: „#iPadOnly” i „It’s all about Passion”.

Strona Michała Znajdź Michała na Twitterze Przeczytaj książkę #iPadOnly