Pytanie — klucz

Bartłomiej Krawczyk — №9 ze Sławkiem Muturi

Nie masz zadowalających rezultatów w tym, co robisz? Prawdopodobnie wszystko przez jedno pytanie, którego sobie nie zadajesz. Bez niego blokujesz swój potencjał. Co gorsza — materiałów, notatek, kursów, książek do przerobienia jest coraz więcej, a Ty nie wiesz za co się wziąć. Bez tego pytania okazuje się, że stoisz w miejscu, a miałeś się rozwijać na wielu płaszczyznach. Nie jesteś ukierunkowany na żadne konkretne działanie. W efekcie czujesz pustkę i stagnację, a w Twoim życiu nie spotyka Cię to czego oczekiwałeś.

Znasz uczucie ogromnej ulgi po ustaleniu planu działania i uporządkowaniu swojego życia na wielu polach? To pewnie też doskonale znasz uczucie, gdy po mniej więcej miesiącu, albo wcześniej plan zaczyna się sypać. Przestajesz trzymać rękę na pulsie.

Dlaczego tak się dzieje?

Jednym z powodów jest to, że nie potrafisz utrzymać w swoim życiu dyscypliny. Samo zadawanie tego pytania pozwoli Ci utrzymać porządek w swojej głowie, planach i co najważniejsze bieżących działaniach.

Jakie pytanie muszę sobie zadać?

Zanim to zrobisz musisz wykonać krok wstecz. Weź kartkę, długopis i zapisz listę czynności, które robiłeś przez ostatni miesiąc najczęściej. Chodzi o czynności związane z Twoim życiem zawodowym. Jeżeli jesteś uczniem, to na pewno będzie to nauka. Ktoś inny na przykład często przemawia do grupy swoich pracowników czy przygotowuje różnego rodzaju projekty lub pisze oferty reklamowe.

Zastanów się także nad czynnościami w perspektywie Twoich najbliższych planów czy działań. Czym będziesz zajmował się w ciągu najbliższego miesiąca czy kilku miesięcy?

Powiedzmy, że zacząłeś pracę w nowym miejscu. Podpisałeś umowę na czas próbny. Wiesz, że za trzy miesiące umowa się skończy. Staniesz przed sytuacją, gdy będziesz musiał negocjować jej przedłużenie i wynagrodzenie. Warto więc poszerzyć swoją wiedzę o technikach negocjacyjnych. Od tego będzie zależeć w ogromnej mierze to, ile będziesz zarabiał przez najbliższy rok czy kilka lat.

Tym ważnym pytaniem, o którym wcześniej pisałem jest:

Zdobycie jakich umiejętności znacząco podniesie jakość mojego życia?

Wracając do przykładu nauki negocjacji. Oczywiście nie staraj się przez te trzy miesiące stać się ekspertem od negocjacji. Ćwicz negocjacje pod kątem charakteru Twojej przyszłej rozmowy z pracodawcą.

W czym jest problem?

Spójrz na kartkę z czynnościami, o których wypisanie prosiłem Cię. Teraz dokonujesz selekcji. Na czym ona polega? Prawdopodobnie wypiszesz wiele czynności, ale wybierz z nich tylko te, które rzeczywiście dadzą Ci najwięcej korzyści. Skąd masz wiedzieć, które to będą czynności?

Mnóstwo rzeczy odrywa Cię od pracy i od tego, co masz robić i czym się zająć, żeby osiągnąć sukces. Dla osób „siedzących” w świecie rozwoju osobistego wielką pokusą będzie na przykład nauka szybkiego czytania czy technik pamięciowych. Spójrz jednak na listę swoich czynności. Czy rzeczywiście jest tam tak dużo czytania, czy rzeczy koniecznych do zapamiętania? Czy nauka szybkiego czytania i technik pamięciowych jest teraz najważniejsza? A może po prostu musisz bardziej skupić się na nauce umiejętności lepszego przemawiania, technik negocjacyjnych czy podszlifowaniu języka obcego?

Skup się na tym, co naprawdę ważne. Tak wiele rzeczy kusi, by tylko nie wziąć się za to, co istotne. Zapominamy przez to o prostej zasadzie — sukces to skupienie się na tych rzeczach, których konsekwentne robienie doprowadzi do upragnionych rezultatów.

Jakie płyną z tego wnioski?

Gdy już oczyścisz swoje życie zawodowe i prywatne z dążenia do opanowania umiejętności, które są Ci kompletnie na ten moment nie potrzebne, skupisz się na zdobyciu biegłości w tym, co powiązane jest rzeczywiście z Twoimi codziennymi zadaniami. Przestaniesz marnować czas i unikać sukcesu. Zaczniesz wreszcie ustalać plan działania oparty wyłącznie na tym, co w 100% doprowadzi Cię do zwycięstwa, bo wiesz jak oczyścić swoje życie z dążenia do perfekcyjnego opanowania zbędnych umiejętności.

Pamiętaj, gdy poczujesz, że zbaczasz z kursu, zwolnij i zadaj sobie pytanie: zdobycie jakich umiejętności znacząco podniesie jakość mojego życia?

Fot.: Flickr/william.neuheisel na lic. CC BY-2.0

Bartek krawczyk

Bartłomiej Krawczyk

Direct response copywriter. Prowadzi bloga o copywritingu sprzedażowym, na którym robi także wędrówki w stronę rozwoju osobistego. Na co dzień zgłębia tajniki sprzedaży słowem pisanym, dużo czyta, biega i testuje zdobytą wiedzę.

Blog Bartka