10 cech ludzi silnych emocjonalnie
Cech odróżniających ludzi słabszych od silnych emocjonalnie jest wiele. Z mojej obserwacji wynika jednak, że 10 nich jest szczególnie ważnych i można je w sobie wypracować.
Istnieją także liczne poziomy wewnętrznej siły i, aby móc realizować swoje cele, trzeba przez wszystkie stadia przejść. Najistotniejszą częścią składowej naszej siły jest emocjonalna odporność i wytrzymałość. Niestety nie rodzimy się z nią. Wprawdzie otrzymujemy pewien “pakiet startowy", lecz to, jaki wybierzemy “plan taryfowy", zależy już w dużej mierze od nas samych.
Emocje sterują nami i powodują, że jesteśmy “ludzcy". Ludzie silni emocjonalnie potrafią okiełznać swe emocje i zmusić je, aby pomogły im osiągnąć założone cele.
Oto 10 cech i zachowań, które wyróżniają osoby silne. Sprawdź, które z nich już posiadasz, a nad którymi musisz jeszcze popracować.
1. Niezabieganie o uwagę innych
Byłam płaczliwym dzieckiem. Próbowałam w ten sposób przyciągać uwagę otoczenia. Bardzo szybko się przekonałam się jednak, że przyciąga to uwagę tych, którzy lubią się znęcać i równie szybko się tego oduczyłam. Osoby pewne siebie nie starają się być rozpoznawalne, nie starają się pokazywać innym, że są lepsze od nich… Tacy ludzie po prostu znają swoją wartość i nie muszą jej udowadniać na każdym kroku.
2. Niepoddawanie się negatywnemu wpływowi innych
Dawno temu ktoś powiedział mi, że “nie powinnam wyręczać okolicy w próbach dobicia mnie". Zazdrość i zawiść to potężne emocje motywujące czasem nawet naszych najbliższych. Im jesteśmy w czymś lepsi, tym bardziej przyciągamy “haterów" z danej “branży". Zrobią oni wszystko, aby nas odwieść od zamierzeń i zniechęcić. Najlepszym sposobem uwolnienia się od ich zgubnego wpływu to wyeliminować ich z otoczenia. Jest to również najtrudniejszy sposób. W sytuacjach, gdy nie jest to możliwe, zostaje uodpornienie się na ich działania.
3. Niezachowywanie urazy
Zapamiętywanie krzywd to strata czasu. Błędy się zdarzają wszystkim, tylko silni są w stanie się do nich oficjalnie przyznać i przeprosić. Rzeczą ludzką jest błądzić i rzeczą boską jest wybaczać.
4. Rzetelne wykonywanie obowiązków
Osoby silne emocjonalnie, podejmując się jakiegoś zadania, starają się je wykonać rzetelnie. Wiedząc, że nie mogą spełnić tego warunku, po prostu nie biorą na siebie danej odpowiedzialności. Jedną z najważniejszych cech człowieka silnego jest umiejętność mówienia NIE. Ta cecha jest jak najbardziej nabyta, więc i t możesz się asertywności “nauczyć". Kiedyś miałam z tym ogromny problem. Jeden z moich profesorów (James Trainor) zainterweniował, mówiąc: “od tej chwili będę Cię uczył mówić NIE". Byłam zdumiona, każdy przecież potrafi wymówić NIE… ale bardzo niewielu umie je zastosować. “Obserwuję Cię i wiem, że chciałabyś wszystkim pomóc, ale bierzesz na siebie za dużo. Musisz nauczyć się ograniczać, bo bardzo szybko się wypalisz" — dodał. Miał wiele racji. Naucz się odmawiać!
5. Niewątpienie w siebie
Jesteś tyle wart, na ile sam siebie oceniasz. Poznanie swej wartości to proces trwający całe życie. Jeśli już ją poznasz, nie musisz jej udowadniać, potwierdzać, pusząc się przed innymi…Sami ją dostrzegą. Wiem, ile jestem warta i wiem, że to, co sobie zamierzyłam osiągnę… nie za rok, to za dwa… ale osiągnę.
6. Szacunek dla innych
Tylko słabi potrzebują się dowartościować, dowodząc swojej wyższości kosztem innych. Szanuj więc ludzi i ich pracę. Doceniaj wysiłek innych i Ty będziesz docenionym.
7. Gotowość do działania
Oczywiście wszyscy mamy swoje lepsze i gorsze dni, ale ludzie silni rzadko kiedy poddają się marazmowi czy złemu samopoczuciu. Są ponad to. Nie leżą w łóżku, bojąc się dnia — wychodzą mu na przeciw.
8. Dokładne dobieranie sobie otoczenia
Osoby silne są w stanie odciąć się nawet od rodziny, jeśli jest ona czynnikiem szkodzącym. Dokładnie też dobierają sobie przyjaciół, a w relacjach z nimi mają jasne zasady. Ludzie silni nie boją się kochać, a gdy kochają to bezwarunkowo.
9. Odwaga, by się na chwilę zatrzymać
Utrzymywanie szaleńczego tempa na dłuższą metę nie jest możliwe. Nie bój się więc zwolnić na chwilę. Takie momenty są potrzebne do regeneracji sił oraz do sprawdzenia,czy utrzymujesz właściwy kierunek oraz co można zmienić/ulepszyć po drodze. Kluczem jest świadomość celu i tego, że go osiągniesz.
10. Brak potrzeby wpasowywania się
Z czasem nabyłam parę “dziwnych" przyzwyczajeń. Lubię np. chodzić w cylindrze. Przez lata ukrywałam się z nimi, bo “co inni powiedzą". Po latach dorosłam do stwierdzenia, że to co inni myślą tak naprawdę nie jest moją sprawą. Niech myślą, co chcą. Jestem generałem we własnym życiu. I Ty zostań generałem w swoim.
Każdy może stać się silną, pewną siebie osobą, jednak wymaga to pracy nad sobą. Pamiętaj, że to Ty sterujesz swoim życiem.
Na zakończenie pozwolę sobie sparafrazować cytat z filmu “Sucker Punch": “Kto decyduje dlaczego żyjemy i za co umrzemy? Kto nas ogranicza? Kto trzyma klucz mogący nas oswobodzić? — TY. Masz wszystkie potrzebne Ci narzędzia. Więc walcz.„
Fot: Flickr/Jason Means CC BY-NC-ND 2.0