Krok 4 kursu "10 kroków do maksymalnej produktywności"
Krok 4 dotyczy produktywności niezależnie od miejsca pobytu. W celu pchnięcia sprawy we właściwym kierunku możesz użyć komputera, telefonu komórkowego lub tabletu. Obecny poziom technologii umożliwia załatwianie spraw niezależnie od miejsca pobytu i pozwala zaoszczędzić czas!
Krok 4 — Jak być produktywnym gdziekolwiek jesteś — obejrzyj całą lekcję:
Mobilność - istotny filar produktywności
Witam na czwartej lekcji kursu „10 kroków do maksymalnej produktywności”. Skoncentrujmy się dziś na realizacji zadań nie tylko w tradycyjnym środowisku pracy, ale wszędzie, gdzie tego potrzebujesz i w zależności od tego, jakimi narzędziami dysponujesz w danej chwili.
Siłą prawdziwego systemu produktywności jest dostęp do niego i gotowość do działania bez względu na okoliczności. Aby osiągnąć taki stan rzeczy, dane, jakie masz na danym urządzeniu, muszą być zsynchronizowane z resztą systemu.
Chmura
Jeśli bierzesz udział w tym kursie produktywności, to na pewno w jakimś stopniu zaakceptowałeś już istnienie chmury - Internetowej chmury. Ludzie produktywni chmury się nie boją ;)
Korzystanie z chmury oznacza, że Twoje dane są bezpiecznie zapisywane na odległych serwerach. Za pomocą internetu możesz uzyskać dostęp do tych danych korzystając z dowolnego urządzenia - komputera, tableta czy smartfona.
W ten sposób od dawna już korzystasz pewnie ze swojej poczty elektronicznej. Maile zachowywane są i na Twoim dysku i gdzieś na serwerze. Tak samo dzieje się z listą kontaktów, jeśli synchronizujesz ją z systemami Apple, Google czy Microsoft.
Znasz narzędzia takie jak Dropbox czy Evernote? One też przechowują Twoje pliki i na Twoim komputerze czy smartfonie i w chmurze.
Zalety przechowywania danych w chmurze
Jest sporo zalet przechowywania danych w chmurze. Po pierwsze, masz do nich dostęp z dowolnego miejsca, za pomocą wybranego urządzenia. Jeśli zepsułby Ci się komputer, Twoje dane będą bezpieczne i łatwo będzie można je odzyskać. Właśnie dlatego, że są w chmurze.
Firmy mające chmury i obsługujące tysiące, setki tysięcy czy miliony użytkowników (np. Evernote, Dropbox czy Nozbe) wiedzą, jak tworzyć i utrzymywać infrastrukturę kopii zapasowych. Dbają o to, aby Twoje dane były bezpieczne przez cały czas. To dla nich chleb powszedni.
Oczywiście zawsze możesz wydrukować swoje zadania, dokumenty i notatki. Zwłaszcza, gdy to wszystko jest w chmurze. Możesz to zrobić z dowolnego komputera podłączonego do internetu i po zalogowaniu się do swojego konta w danym serwisie.
Nozbe i chmura
Jak wspomniałem, Nozbe to także usługa w chmurze. Początkowo dostęp do niego był ograniczony tylko do przeglądarek internetowych. Następnie, na potrzeby użytkowników smartfonów, stworzyliśmy specjalną, „odchudzoną” wersję serwisu zwaną Mobile.Nozbe.com. Za jej pomocą możesz wykonywać zadania prosto na telefonie.
By praca w drodze była jeszcze przyjemniejsza stworzyliśmy aplikacje na: iPhona, iPada, Androida i telefony Windows. Aplikacje te działają także jeśli tracisz zasięg z Internetem: wykonujesz i kontrolujesz zadania poza zasięgiem sieci, a gdy go odzyskujesz — wszystko synchronizuje się w chmurze.
Podróżujesz samolotem, pociągiem, autobusem? Używając Nozbe i tak załatwisz sprawy. Nasze aplikacje działają niezależnie od jakości połączenia internetowego.
Nie chciałbym, aby ten krok mojego kursu wyglądał jak kryptoreklama. Jednak, z mojego punktu widzenia, aby być rzeczywiście maksymalnie produktywnym, musisz używać sprawdzonych rozwiązań, które działają na wszystkich platformach. Właśnie dlatego używam Evernote'a, Dropboxa i Nozbe oraz synchronizuję moje kontakty z „chmurą” Apple.
Moc synchronizacji
Czemu ta „chmura” i synchronizacja są takie ważne? Wyobraź sobie załatwianie „zakupów ” przy pomocy Twojej komórki. Klikasz w Nozbe na kontektst „zakupy” i widzisz, dokąd musisz pojechać i co musisz kupić.
Robiąc zakupy, każdy kupiony produkt odhaczam w projekcie, który współdzielę z żoną. Gdy nagle mojej żonie przypomina się coś jeszcze, dodaje to do naszego wspólnego projektu, a informacja o tym automatycznie trafia do mojego urządzenia mobilnego :) Żona jest szczęśliwa, że o niczym nie zapomniałem.
Inny przykład: w drodze na ważne spotkanie oczekujesz dodatkowych informacji nt. swojego projektu od osoby, z którą współdzielisz projekt. Nowy komentarz pojawia się automatycznie na Twoim urządzeniu po jego synchronizacji z „chmurą”.
Przechowywanie informacji w „chmurze” pozwala Ci mieć pewność, że masz do nich dostęp z każdego miejsca, w którym przyjdzie Ci załatwiać sprawy, przy czym wszystkie dane mogą być modyfikowane na bieżąco przez Ciebie i Twoich współpracowników.
Podsumujmy
Bez względu na wybrany przez Ciebie system, zawsze upewnij się, że działa on na wszystkich platformach, z których korzystasz i synchronizuje się automatycznie z „chmurą”. Tylko w ten sposób uzyskasz komfort pracy i unikniesz obaw o bezpieczeństwo i aktualizację danych. Powodzenia!