Od redakcji

Michał Śliwiński — №3 z Michałem Szafrańskim

Etykiety dobre i złe

Mówi się, że nikt nie chce być zaszufladkowanym. Ma się rozumieć. Z szufladki trudno wyjść i poznawać nowe tereny, łatwo zaś zostać przygniecionym grubą warstwą kolejnych osób z tą samą etykietką przyklejoną do czoła przez opinię publiczną. Skoro tak, dlaczego tak bardzo nam zależy, aby zdobyć miano (= etykietkę?) eksperta, specjalisty itp.? Czy to nie to samo, co zaszufladkowanie? Nie myślcie, że krytykuję takie pragnienia. To naturalne, że chcemy, aby ktoś docenił naszą, zdobywaną w pocie czoła, wiedzę.

Ekspercka ekspertyza eksperta

Wątpliwość ta zaprzątnęła jednak moją uwagę po rozmowie z Michałem Szafrańskim, której zapis za moment pewnie przeczytasz (lub obejrzysz po lekturze reszty tego wydania Productive! Magazine Polska). Michał, człowiek, który „na odległość”, za pomocą swojego bloga, wyciągnął z finansowych tarapatów setki Polaków, nie uważa się za eksperta. Na jego blogu nie znajdziecie słowa specjalista. Odwołuje się on wyłącznie do faktów: do swoich doświadczeń gromadzonych przez lata.

Czy można być świetnym w tym, co się robi, pomagać wielu osobom i zdobyć sobie rzesze czytelników / fanów / naśladowców, nie będąc i nie nazywając się ekspertem? Zdaje się, że tak. Choć z drugiej strony, wiele osób dałoby sobie rękę uciąć za miano eksperta. Niektórzy nawet stają się ekspertami od zostawania ekspertem (np.Experts Academy) :)

Aby już nie drążyć tematu i zostawić Tobie przestrzeń do rozważań, przytoczę dwa cytaty, na które trafiłem przy okazji pisania tej notki:

„Ekspert to ktoś, kto ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie absolutnie wszystko o niczym.”
Augustyn Bloch (1929–2006) – polski kompozytor i organista.

„Ekspert to taki człowiek, który popełnił wszystkie możliwe błędy w bardzo wąskiej dziedzinie.”
Niels Bohr (1885–1962) – duński fizyk, laureat Nagrody Nobla za opracowanie badania struktury atomu.

Siedem eksperckich artykułów

W tym numerze naszego miesięcznika przeczytasz kilka świetnych artykułów, napisanych na podstawie doświadczeń autorów.

Dowiesz się między innymi, jak Mariusz Kapusta (mariuszkapusta.pl) podchodzi do wykonania każdego stojącego przed nim zadania i jakie zasady przyjął, by efekt jego działania zawsze był możliwie najlepszy (przy okazji zobaczysz, jak nauczyć dziecko pisać wypracowania).

Poznasz reguły, których przestrzeganie pozwala Grzegorzowi Frątczakowi (Projektant Czasu) mądrze i skutecznie delegować zadania współpracownikom.

Krzysztof Wysocki, autor bloga Biznes bez stresu, wyjaśni Tobie, dlaczego wstaje o 4:44 i dowiedzie, że nie ma w tym nic dziwnego. Natomiast Piotr Nabielec ((Po)zostań sobą) zachęci do refleksji nad sensem nonsensu, czyli pośpiechem, który wypełnia życie wielu z nas.

Krzysztof Skubis, autor bloga skris.pl, ma super-praktyczne rady dla tych, którzy tak jak on nie lubią projektów, ale wolą proste zadania.

Maciek Cichocki, twórca projektu Niektórzy Mogą Bardziej, pokaże, jak do pełna zatankować swój bak z motywacją, a Artur Smolicki (New Creative), pasjonat mediów społecznościowych, przedstawi zasady, które pomogą Ci pozyskać i usatysfakcjonować odbiorców treści, jakie zamieszczasz w mediach społecznościowych, na blogu, w podcaście itp.

Kurs video

Na koniec proponuję Ci rozpoczęcie kursu, który przygotowałem dla swoich klientów — użytkowników Nozbe oraz wszystkich tych, którzy szukają własnego, prostego(!) sposobu na radzenie sobie z codziennymi obowiązkami.

Mam nadzieję, że ten numer miesięcznika okaże się dla Ciebie źródłem inspiracji, dobrego samopoczucia i chęci do (skutecznego!) działania.

Michael sliwinski

Michał Śliwiński

Redaktor naczelny Productive! Magazine, twórca i CEO Nozbe (aplikacji do zarządzania czasem) oraz współautor bestsellerowej książki pt.: „#iPadOnly”.

Strona Michała Znajdź Michała na Twitterze Przeczytaj książkę #iPadOnly