Od redakcji

Michał Śliwiński — №18 z Piotrem Rubikiem

Czy wiesz, że w tych „okolicznościach przyrody” spotykamy się już ostatni raz? Ten numer Productive! kończy cykl wydawniczy o tym tytule. Wszystkie poprzednie numery zostaną rzecz jasna on-line, tak aby w razie potrzeby można było do nich zajrzeć i wrócić do ulubionych artykułów.

Niekomfortowe uczucie

Zastanawiasz się może, dlaczego podjąłem decyzję o zakończeniu wydawania moich czasopism? Jeśli tak, odpowiadam krótko: chcę skupić się wyłącznie na najważniejszych dla mnie projektach, czyli przede wszystkich tych, które ściśle wiążą się z Nozbe. Uznałem, że nie mogę rozpraszać się realizowaniem zadań, które nie przybliżają mnie do głównych celów, jakie sobie wyznaczyłem. Czułem się źle, wykonując takie zadania. Jeśli robiłem je z pełnym zaangażowaniem, miałem wyrzuty sumienia, że nie poświęcam tej energii na sprawy najważniejsze dla mojej firmy; jeśli pracowałem „na pół gwizdka” - byłem na siebie zły, że nie daję z siebie wszystkiego. Jeżeli znasz to uczucie, postaraj się iść moim śladem i dokonać ostrej selekcji. Jeśli nie masz takich problemów, to gratuluję! Choć na wszelki wypadek i tak zachęcam do przeanalizowania swoich projektów pod kątem kluczowych celów na ten rok :-)

Uczciwość wobec siebie

Aby podjąć tak drastyczne decyzje i porzucić projekty, które się lubi, zaprzestać rzeczy, które robi się od lat, rozstać z ludźmi, których darzy się szacunkiem i sympatią, trzeba być wobec siebie szczerym aż do bólu. Bez takiego podejścia, nigdy nie uda się wybrać tych najważniejszych celów i projektów. Bo nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka. Wyrzeczenia są konieczne, choć mogą kosztować trochę nerwów.

Esencjalizm, czyli klucz do prawdziwej produktywności

Pisałem już o tym, czym jest dla mnie prawdziwa produktywność i tłumaczyłem, że nie chodzi o “szybciej i więcej", tylko o optymalizację działań i oszczędność czasu. Do tego dochodzi jeszcze wybór właściwych zadań do wykonywania, czyli tzw. esencjalizm :-)

Najważniejsze zasady esencjalizmu

W tym numerze magazynu znajdziesz mój artykuł przedstawiający teorię esencjalizmu (z ang. Essentialism) sformułowaną i wyjaśnioną przez Grega McKeowna w książce „Esencjalista” (tytuł oryginalny: „Essentialism: The Disciplined Pursuit of Less”).

Autor podkreśla, że lepiej robić mniej a lepiej. Ostrzega też, że jeśli sami nie spriorytetyzujemy swoich spraw, inni zrobią to za nas… z tym, że wtedy to ich priorytety zawładną naszymi.

Najważniejszymi krokami do wyselekcjonowania właściwych celów i projektów są wg Grega: wygospodarowanie w swoim życiu przestrzeni na refleksję, wykorzystanie tej przestrzeni na dokładną analizę wszystkiego, co się robi, następnie - wyeliminowanie czynności, zadań i projektów, które niewiele wnoszą do tego, co dla nas najważniejsze i… zabranie się do pracy. Cel: robić mniej, a lepiej.

Zaproszenie

A zatem, już teraz zapraszam Cię do lektury artykułów, które uznasz za interesujące i ważne dla Ciebie.

Zachęcam także do odwiedzania bloga Nozbe, na którym planujemy od tego roku zamieszczać jeszcze więcej uniwersalnych treści dotyczących produktywności i podwyższania jakości naszego życia. Z chęcią opublikujemy na nim artykuł lub wskazówki Twojego autorstwa!

Mam nadzieję, że pozostaniemy w kontakcie. Czekam na wiadomości od Ciebie pod adresem: michael@sliwinski.com

Skoncentrowana na sprawach najwyższej wagi redakcja Productive! Magazine Polska

Wizja: Michał Śliwiński — to ja :)
Realizacja: Magda Błaszczyk
Design: Radek Kozieł, Hubert Tereszkiewicz
Technologia: Radek Pietruszewski and Tomasz Kapelak
Montaż video: Marcin Hinz
Korekta: Radek Wojniłłowicz

Michael sliwinski

Michał Śliwiński

Redaktor naczelny Productive! Magazine, twórca i CEO Nozbe (aplikacji do zarządzania czasem) oraz Remag (kreatora aplikacji mobilnych). Autor bestsellerowych książek pt.: „#iPadOnly” i „It’s all about Passion”.

Strona Michała Znajdź Michała na Twitterze Przeczytaj książkę #iPadOnly