Czym jest pasja? Fakty i mity.

Olga Siekierska — №17 z Karolem Lewandowskim

Nie możesz znaleźć swojej pasji? Albo zdecydować, co nią jest ze stu pomysłów, które masz na siebie? Sprawdź, czy nie blokują Cię błędne przekonania. Przeczytaj o tym, czym pasja jest, a czym nie jest. O mitach, które ją otaczają oraz jej prawdziwym znaczeniu.

Dlaczego tak trudno ją znaleźć?

Poszukiwanie pasji to niełatwe zadanie. Powodem, dla którego tak trudno może być ją znaleźć jest często to, że tak naprawdę nie do końca wiemy, czego szukamy.

Co nas wprowadza w błąd?

W końcu sami nie wiemy co myśleć, albo nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nasze wyobrażenie pasji jest błędne. Mnie przed znalezieniem pasji blokowały głównie moje nieadekwatne oczekiwania. Możesz o nich przeczytać we wpisie: Moja długa droga do odnalezienia pasji.

Czym jest pasja?

Pasja to uczucie i energia. Pasję czujemy i wyrażamy, a nie robimy, czy uprawiamy (jak hobby). Pasja nas motywuje, inspiruje, jest powodem do ciągłego zainteresowania i zgłębiania wiedzy, oraz umiejętności. Pasja to entuzjazm, radość, uwielbienie.

Pasję można czuć od pierwszego wejrzenia (jak miłość), ale można też odnaleźć ją w sobie z czasem.

Pasję można w sobie rozbudzić, wykreować swoją pracą, zainteresowaniem i pozytywnym nastawieniem.

Pasja nie jest wieczna, można ją stracić, choćby przez nieodpowiednie jej wykorzystywanie – np. pracocholizm.

Żyć z pasją, nie oznacza życia, w którym robimy ciągle i najchętniej jedną, konkretną rzecz. Życie z pasją to życie, w którym wyrażamy swoją radość i pozytywne nastawienie do wszystkiego co robimy. Bez pasji do codzienności nie będziemy w stanie zachować pasji do naszych głębokich zainteresowań. Negatywne podejście do życia i narzekanie zabije wszystkie inne pozytywne uczucia, które w sobie odkryliśmy. Żeby więc realizować swoją pasję, musimy także podchodzić z pasją do wszystkich innych naszych życiowych zadań.

To się nakręca nawzajem:

MITY O PASJI

To co najbardziej lubisz robić jest Twoją pasją

Nieprawda, bo pasja to nie to samo co hobby. Jak odróżnić pasję od hobby? Bardzo krótka odpowiedź na to pytanie jest taka, że hobby to coś, co robisz, czyli czynność, którą możesz bardzo lubić i może sprawiać Ci wiele satysfakcji, ale pasja to uczucie i to uczucie wielkie, wypełnione ogromną energią, coś na granicy szaleństwa. Jeśli czujesz, że możesz robić coś dzień i noc, a ludzie zaczynają nazywać Cię wariatką, prawdopodobnie to będzie pasja a nie hobby.

Każdy w końcu znajdzie swoją pasję

Niestety to mit, na dodatek bardzo niebezpieczny. Sugeruje, że aby znaleźć pasję, nie trzeba nic robić, bo do każdego ta wiedza przyjdzie, wystarczy więc na nią czekać. Niestety pasja nie przyjdzie do nas sama. Nie ma co wyglądać dnia, w którym spadnie na nas świadomość tego, co nią jest. Ludzie oczekują swojej pasji jak objawienia. Myślą, żyją nadzieją, czekają. Niestety, nie tędy droga. To się nie wydarzy.

Pasji trzeba szukać

Niestety w tym stwierdzeniu także jest sporo fałszu. Bo pasji nie można po prostu znaleźć. Przecież nikt z nas jej nie zgubił… Chodzi o to, że znaleźć można coś, co jest poza nami, gdzieś na zewnątrz. A pasja jest w nas w środku. Można więc ją odkryć, a jeszcze bardziej trafnie: uświadomić ją sobie. Jako, że uświadamianie wiąże się jednak z myśleniem, to najbardziej trafnym określeniem jeśli chodzi o pasję będzie kreowanie. Bo pasję odkrywamy w sobie dzięki znajomości samych siebie oraz poprzez działanie.

Każdy ma ukrytą w sobie, jedyną, prawdziwą, życiową pasję

Wierzę, że rzeczywiście pasja jest w każdym z nas. Często rzeczywiście ukryta. Ale nieprawdą jest, że mamy ją tylko jedną. Pasji można mieć wiele. Kilka na raz, ale też różne w różnych okresach naszego życia. Jedne przychodzą, inne odchodzą. Nie jest możliwe, żeby mieć jedną pasję na całe życie. Prawdą jest tylko to, że jeden człowiek może mieć ich więcej a drugi mniej.

Pasja zawsze prowadzi do sukcesu

Znajdź pasję i zamień ją w biznes a osiągniesz wielki sukces – coś takiego można często usłyszeć. Niestety gdyby to było takie proste… Po pierwsze czasami wcale nie musimy chcieć i dążyć do tego, żeby pasję zamieniać w biznes. Nie musimy też wcale wychodzić z nią do ludzi, więc jednocześnie nie ma obowiązku, by osiągać jakiekolwiek poziomy czy rezultaty w ramach pasji. Ta decyzja zależy od nas i nie jest powiedziane, że nasza pasja jest mniejsza lub pasją nie można jej nazwać, tylko dlatego, że wolimy zamknąć się z nią w swoim garażu. Może też być tak, że pragniemy sukcesu, ale on nie nadejdzie. Bo to, że robimy coś z pasją wcale nie musi oznaczać, że jesteśmy w tym mistrzami albo umiemy poprowadzić swoje działania w kierunku konkretnego efektu. Lub na przykład, że sami nie blokujemy osiągnięca sukcesu swoimi przekonaniami o sobie i życiu, mimo że z naszą pasją wszystko jest w porządku.

Pasja zawsze sprawia nam przyjemność

Cóż, prawda jest taka, że nawet nasza największa pasja, może nas rozczarować, zdenerwować albo możemy poczuć się nią znudzeni. Nie musimy wcale zawsze i wszędzie mieć ochoty na robienie tego, co uwielbiamy. Czasem potrzebujemy odpoczynku i przerwy bądź czasu na nabranie dystansu i świeżego spojrzenia. Żeby potem wrócić do działania z jeszcze większą ochotą i motywacją.

Pasja jest na zawsze

Tak naprawdę pasja przychodzi i odchodzi. I nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież my się zmieniamy i rozwijamy. I nie jest to powód do tego, żeby swoje pasje traktować mniej poważnie. Bo nie wiemy, czy pasja, którą czujemy dziś przetrwa w nas kolejne dwa lata czy może dwa miesiące. A może będzie z nami przez lat 20. Nikt nie potrafi zagwarantować, nawet my sami, czy coś, co dzisiaj wydaje nam się sensem życia, nie przestanie nim być za jakiś czas. I to jest w porządku. To jest nasze życie, w którym chodzi o to, by realizować swoje marzenia, jednocześnie co jakiś czas sprawdzając, czy są one nadal aktualne.

Każdy z mitów i fałszywych przekonań o pasji, którymi poczęstowało nas życie, może nas blokować przed jej odkryciem oraz realizowaniem. Wszystkie wygórowane oczekiwania w stosunku do naszej „prawdziwej” i „jedynej” życiowej drogi do szczęścia sprawiają, że nie potrafimy nią podążać. Najlepszą radą, jaką można dać każdemu, kto z jakiegoś powodu nie potrafi sobie z poczuciem niezachwianej pewności odpowiedzieć na pytanie „co jest moją pasją” jest: wyluzuj i po prostu zacznij robić to, na co masz ochotę.

Pierwszym krokiem do „wrzucenia na luz” będzie pozbycie się wszystkich nieprawdziwych i blokujących nas przekonań, oraz wszystkich wymówek, którymi karmimy się na co dzień, a które niestety nam nie służą.

Fot.: Flickr/ LovisaH na lic. CC BY 2.0

Olga siekierska

Olga Siekierska

Blogerka, mama trójki dzieci, niepoprawna optymistka, która chce zmienić świat i wierzy, że każdy może osiągnąć co tylko zechce. Na blogu More Simple pisze o prostszym życiu. A prostsze jest dla niej życie z pasją, celem i życiową misją, którą realizuje poprzez wspieranie innych kobiet w ich drodze do pełnego życia.

Odwiedź bloga Olgi Polub profil Olgi na Facebooku