Od redakcji
Cześć,
cieszę się, że czytasz Productive! Magazine Polska. Mam nadzieję, że w zimowym numerze naszego kwartalnika znajdziesz teksty, które zainspirują Cię i zachęcą do zmiany. Co więcej, naszym celem jest wskazać Ci sposób na to, jak taką zmianę przeprowadzić oraz jak wdrożyć w życie ciekawe i produktywne pomysły współpracujących z nami autorów.
Dobry moment na mały remanent
Minęło już trochę czasu od początku roku. Nawet jeśli nie jesteś fanem noworocznych postanowień, to na pewno gdzieś tam po cichu przeszło Ci przez myśl, aby w tym roku coś ulepszyć i sprawić, by był jednak lepszy od poprzedniego :-)
Teraz jest doskonały moment na to, by sprawdzić, jak to „ulepszanie” idzie. Na pewno masz już jakieś wnioski, nawet jeśli nadal luźno i nieśmiało dają o sobie znać.
Co mogło pójść nie tak?
Obrany cel mógł okazać się zbyt trudny do osiągnięcia. A może wręcz przeciwnie? Poprzeczka została ustawiona za nisko? A może widzisz, że plan realizacji celu zawiera luki? Coś jest nie tak z czasem wyznaczonym na pracę nad przeprowadzeniem zmiany? Regularność szwankuje? Nie dajesz rady wstawać tak wcześnie, jak było w planie? Poranki wcale nie są tak produktywne, jak miały być? Uprawianie sportu podczas przerwy w pracy nie sprawdza się? Pisanie dwóch wpisów na bloga tygodniowo się nie udaje? Kolega, który obiecał pomóc przy projekcie, nie poświęca mu wystarczająco dużo czasu?
Bądź elastyczny
Zachęcam Cię do dokładnego przeanalizowania postępów. Szczerego naświetlenia problemów, ewentualnych niedociągnięć i przeszkód, których nie udało Ci się przewidzieć. To normalne! Każdy świetny projekt podlega modyfikacji i usprawnieniom w czasie realizacji. Elastyczność, dostosowywanie się do realiów oraz dostrzeganie i naprawianie popełnionych błędów to kluczowe elementy w skutecznym dążeniu do celu.
Wszelkie podsumowania, analizy, także typowy dla metodyki GTD przegląd tygodniowy, są niemal połową sukcesu. Gwarantują, że:
- nie marnujemy czasu na rzeczy, które nie przybliżają do celu;
- wiemy, co działa gorzej, i gdzie w związku z tym trzeba wprowadzić usprawnienia;
- dostrzegamy, która z osób zaangażowanych w to, nad czym pracujemy, nie zdaje egzaminu – z kim trzeba porozmawiać, komu pomóc, kogo zastąpić;
- mamy pewność, że o niczym nie zapomnimy w dalszych pracach;
- uczymy się przyznawać do błędów i robić krok w tył, aby móc wykonać kolejne dwa do przodu;
- możemy wdrożyć wiedzę i fajne pomysły, które pojawiły się w międzyczasie;
- mamy okazję dostosować nasze działania do ciągle zmieniającej się rzeczywistości.
Nie bój się „tracić” czasu na regularną ewaluację swoich działań.
Chętnie przeprowadzająca bilanse redakcja Productive! Magazine Polska
Wizja: Michał Śliwiński — to ja :)
Realizacja: Magda Błaszczyk
Design: Radek Kozieł, Hubert Tereszkiewicz
Technologia: Radek Pietruszewski and Tomasz Kapelak
Montaż video: Marcin Hinz
Korekta: Radek Wojniłłowicz