Jak efektywnie wykorzystywać kategorie

Delfina Czarniecka — №14 z Karolem Zielińskim

Od czasu kiedy wprowadziliśmy Nozbe 2.0 otrzymujemy częste maile od naszych użytkowników dotyczące Kategorii.

Każdy może czasem potrzebować pomocy…

… dlatego przygotowaliśmy krótki pokaz tego, jak korzystać z Kategorii oraz szerszy opis ich zastosowania – na stronach pomocy. W tym poście przedstawiamy kilka dodatkowych porad, które uzupełnią dostępne źródła wiedzy.

Kategorie (wcześniej Konteksty): kilka sztuczek

Jak wiele z was zapewne pamięta, wcześniej Kategorie nazywały się Kontekstami. Mogą one być używane do grupowania zadań z różnych projektów i są współdzielone przez wszystkich użytkowników w projekcie. Mimo że są one współdzielone, ich kolory – nie.

Zaawansowani użytkownicy, którzy mają bardziej zapełnione kalendarze, mogą chcieć przypisać więcej niż jedną kategorię do zadania. Jest to oczywiście możliwe, jednak wielu użytkowników ma z tym kłopot.

screen1

(1) Lista projektów (2) Projekt (3) Zadanie (4) Widok szczegółów zadania bez Kategorii

To całkiem proste, prawda? Problem pojawia się w przypadku większej liczby Kategorii. Poniżej mamy podobny widok, lecz tym razem dla zadania, które ma już przypisaną Kategorię:

screen2

Co zrobić, aby dodać kolejną Kategorię i nie stracić poprzedniej?

screen3

Najpierw klikamy/stukamy na istniejącą nazwę, aby otworzyć menu rozwijane. Następnie, (1) zostawiamy oryginalną Kategorię i (2) zaznaczamy kilka dodatkowych. Na koniec (3) zatwierdzamy nasz wybór.

Oto wynik:

screen3

Niektórzy spośród użytkowników zgłaszających problemy wybierali w menu rozwijanym początkową Kategorię, odznaczając ją tym samym. Było to błędem.

Ostatnia sztuczka: większość użytkowników zna już parametr „#”. Może on być używany również w trakcie tworzenia zadania do dodawania kilku kategorii jednocześnie.

screen 4

Mam nadzieję, że ta krótka instrukcja okaże się pomocna dla wszystkich użytkowników. Korzystanie z kategorii jest niezwykle przydatne w codziennej pracy i, szczerze mówiąc, sama nie wyobrażam sobie życia bez nich. Liczę na to, że ten post pomoże wam efektywnie korzystać z tej funkcji.

Delfina czarniecka

Delfina Czarniecka

Szefowa działu obsługi klienta w Nozbe, matka, żona, miłośniczka książek i szermierki. Studentka prawa.