Zadania cykliczne

Delfina Czarniecka — №13 z Bogdanem Wicińskim

Zadania cykliczne przysparzają czasami problemów użytkownikom. W tym poście omówię, jak wygląda korzystanie z tej opcji w Nozbe i przedstawię kilka dodatkowych wskazówek.

Definicja

W aplikacji Nozbe, zadanie cykliczne to czynność powtarzana wielokrotnie w regularnych odstępach czasowych. Pełny opis można znaleźć na naszych stronach pomocy.

Jak utworzyć zadanie cykliczne?

Utwórz zadanie, klikając na ikonkę „+” lub używając skrótu klawiszowego „a”. Ustaw powtarzanie przy użyciu parametru „#”. W tym celu w nazwie zadania wpisz #co tydzień, #w każdy dzień roboczy, itp. Opcję powtarzania można także zmienić w szczegółach zadania (uwaga: system rozpoznaje tylko cykle widoczne w szczegółach).

recurrence in task details

Pytania

I tutaj pojawia się pierwsze pytanie: co się stanie, jeśli ustawię opcję powtarzania, ale nie ustawię daty dla zadania?

System zinterpretuje to tak, jakby pierwszy dzień cyklu przypadał na dzisiaj.

Druga kwestia: dlaczego nie widzę wszystkich instancji zadania cyklicznego?

Aby nie przytłaczać użytkownika zbyt dużą ilością informacji, Nozbe pokazuje tylko jedną aktywną − aktualną kopię zadania i dopóki nie zostanie ono ukończone, nowa instancja nie będzie widoczna.

Kalendarz Nozbe

W takim razie dlaczego kolejne instancje są widoczne w kalendarzu jako wyszarzone zadania?

Te szare kopie to tzw. „zadania-widma”. Są one widoczne po to, aby pomóc Ci w planowaniu czasu, ale nie są rzeczywistymi, fizycznymi elementami, dlatego nie możesz dla nich wykonywać żadnych działań. Będzie można nimi zarządzać dopiero po ukończeniu i zarchiwizowaniu bieżącej kopii zadania.

Recurring task in calendar view

Zadania cykliczne i Kalendarz Google

Ta kwestia budzi najwięcej wątpliwości. Nozbe i Google traktują zadania cykliczne w inny sposób. Ponieważ, z definicji, tylko bieżąca kopia jest aktywna, tylko ona jest widoczna w Google’u.

Ponadto, jeśli utworzysz zadanie cykliczne w Google’u, nie będzie ono widoczne jako zadanie cykliczne w Nozbe. Jest to spowodowane odmienną interpretacją zadań cyklicznych przez obydwa systemy.

Zadania przeterminowane

Ostatnią, choć nie mniej ważną, kwestią są zadania powtarzalne, których termin wykonania upłynął. Jeśli masz zadanie cykliczne, którego nie ukończyłeś, będzie ono widoczne w Nozbe z datą zaznaczoną na czerwono. Nie zostanie ono zastąpione przez nową instancję ani też nie zostanie wygenerowana żadna nowa instancja.

Dlaczego? Najpierw musisz ukończyć zadanie przeterminowane. Kiedy to zrobisz, zostanie ono zarchiwizowane tak jak każde inne ukończone zadanie i dopiero wtedy wygenerowana zostanie kopia dla następnego zadania. Mowa oczywiście o następnym nadchodzącym (a nie przeterminowanym) zadaniu.

Dlaczego? Wyobraź sobie, że masz 10 zadań cyklicznych, które są powtarzane każdego dnia. Załóżmy, że jesteś w podróży i nie masz dostępu do systemu przez 10 dni, dlatego nie masz jak oznaczać zadań jako ukończonych. Po powrocie będziesz mieć po 11 kopii każdego zadania, czyli w sumie 110 zadań do odznaczenia.
Powstałby bałagan, a to nie sprzyjałoby pracy nad zwiększeniem produktywności, prawda?

Podsumowanie

Korzystanie z opcji cyklicznego powtarzania zadań jest nieuniknione i konieczne, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak działa ona w Nozbe. Pozwoli Ci to uniknąć wielu nieporozumień i nerwów.

Mam nadzieję, że ten krótki post pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie. W razie pytań, zachęcam do kontaktu z naszym działem obsługi klienta.

Delfina czarniecka

Delfina Czarniecka

Szefowa działu obsługi klienta w Nozbe, matka, żona, miłośniczka książek i szermierki. Studentka prawa.