Pogodne przywództwo, by pożyć skutecznie
Skuteczniej zrealizujesz swoje cele, gdy rozwiniesz pogodę ducha. Jest to kompetencja, która – jak każda inna – wymaga wytrwałej pracy.
Kosiarka
Zastanów się, dlaczego tak swojsko brzmi poniższy dowcip o facecie, który chciał pożyczyć od sąsiada kosiarkę do trawy? Potrzebował skosić swój trawnik, ale bał się, czy sąsiad nie odmówi. Prowadził wewnętrzny dialog: „Pewnie nie będzie mi chciał pożyczyć − rozważał − pewnie powie, że sam potrzebuje. Albo powie, że mu się popsuła. Albo, że już pożyczył − coraz bardziej irytował się sąsiad. − Albo, że nigdy nie miał kosiarki.” Tak rozmyślając, zapukał do drzwi sąsiada. Gdy tamten otworzył, usłyszał: „A wsadź se pan gdzieś tę swoją kosiarkę!”
Czy w Tobie też siedzi obawa o opinię w oczach innych, strach przed porażką, widzenie spraw bardziej skomplikowanymi niż są w rzeczywistości, niechęć do wyjścia ze strefy komfortu, brak dystansu do sytuacji oraz nieumiejętność wczucia się w drugą osobę? Jak często te przeszkody sprawiają, że zamiast owej kosiarki fundujesz sobie problemy?
Zakręcacze czasoprzestrzeni
Odwróćmy sytuację. Czy masz w otoczeniu osoby, którym udaje się osiągać, to co zaplanują? Osobników, którym sukcesy wydają się przychodzić bez stresu i łatwo?
Kilku takich szczęściarzy jest w moim otoczeniu. Każdy jest inny, ale łączy ich podejście do życia. Znajomi mówią o nich, że mają dar zakręcania czasoprzestrzeni.
W sytuacji z kosiarką, taka osoba kończy na piwku z sąsiadem, podczas gdy syn właściciela kosiarki, ścina trawę, w zamian za pożyczenie jakiegoś gadżetu.
Dostrzegłem, że tym, co wyzwala skuteczność działania takich ludzi jest zwykle pogoda ducha, czyli stan, kiedy jesteś pogodny, spokojny i nastawiony pokojowo. Sprawniej i skuteczniej działasz, gdy dbasz by być „poukładanym wewnętrznie”.
Pogodne przywództwo
Ukułem pojęcie pogodne przywództwo, by nazwać sztukę przewodzenia życiem swoim i innych, przy pomocy pogody ducha. Traktuję to tak, jak każdą inną umiejętność. Zaś skoro możesz nauczyć się jazdy motocyklem albo pisania bezwzrokowo, to możesz też nauczyć się pogodnego przywództwa.
Napisałem o tym książkę ISRIKUZ Pogodne przywództwo. Tytuł brzmi dziwnie i nowocześnie, a do tego jest skrótem angielskich nazw siedmiu obszarów pogodnego przywództwa, w których odkrywam klucz do pogody ducha:
- independence (niezależność),
- simplicity (prostota),
- renewal (regeneracja),
- indifference (beznamiętność),
- kindness (życzliwość),
- understanding (zrozumienie),
- zest (werwa).
Nieznośny pęd starożytności
Mimo tej pozornej nowoczesności, jest to sprawa stara jak nasza cywilizacja. Natrafiłem na metody pracy nad sobą opisane niemal dwa tysiące lat temu przez ojców pustyni. Byli to mnisi, którzy mieli już dość szaleńczego tempa życia i zgiełku starożytnych miast. Osiedli na bliskowschodnich pustyniach, w poszukiwaniu wewnętrznej równowagi. Z zachowanych relacji wynika, że byli skuteczni na drodze do pogody ducha. Zatem zapraszam cię na wędrówkę ich ścieżkami.
Niezależność
Budowanie pogodnego przywództwa rozpocznij od niezależności. Idź własną drogą, Twoje życie jest darem i rób po swojemu to, co ma sens. Jednym z ćwiczeń budowania swojej autonomii jest spędzanie czasu sam na sam ze sobą w ciszy medytacyjnej lub pisząc pamiętnik.
Prostota
W życiu potrzebna jest też prostota, bo masa niepotrzebnych zawiłości obciąża Cię i utrudnia Twoją wędrówkę. Zatem wyrzucaj to, co niepotrzebne, z szafy życia. Możesz się do tego zabrać, wypisując sobie, co jest dla Ciebie najważniejsze w tym roku lub w tym miesiącu. Znajduj czas i energię, by się tym zajmować, a asertywnie unikaj innych aktywności.
Regeneracja
Potrzebujesz też dbać o siebie, bo mimo wspaniałego potencjału fizycznego, umysłowego, emocjonalnego i duchowego Twoich sił ubywa. Regeneruj je i „ładuj swój akumulator”, to energii starczy Ci na bardzo długo. Na każdy tydzień zaplanuj i zapisz, co dobrego zrobisz dla swojego ciała, umysłu, emocji i ducha.
Beznamiętność
Entuzjazm i życie pełne emocji potrafią być przyjemne, ale wybór mądrych kierunków wędrówki wymaga odnalezienia i używania wyłącznika emocji. Naucz się korzystać z refleksyjnych chwil beznamiętności. Jednym z ćwiczeń jest tworzenie tabeli z kryteriami wyboru, gdy masz do podjęcia ważną decyzję (tzw. matryca priorytetów). Wypisujesz możliwe opcje, nadajesz punkty, które potem sumujesz i racjonalnie zastanawiasz się nad wyborem optymalnej opcji.
Życzliwość i wdzięczność
Warto pamiętać, że jesteś tylko elementem wszechświata, by zdać sobie sprawę, jak wiele zawdzięczasz osobom wokół siebie. Życzliwość i wyrażanie wdzięczności wzmacniają Twoje relacje z otoczeniem i dodają mnóstwo energii do działania. Prowadź dzienniczek wdzięczności: co tydzień wypisuj trzy sprawy lub osoby, za które jesteś wdzięczny.
Zrozumienie
W krzykliwym i głośnym świecie przydaje się zdolność do zatrzymania, skupienia i otwarcia się na zrozumienie. Gdy przełączysz swoją wewnętrzną radiostację z trybu nadawania na tryb odbioru, to dotrą do Ciebie znaki i sygnały, które zawsze były wokół Ciebie, ale w pędzie życia ich nie dostrzegałeś. Każdego dnia pamiętaj, że masz dwoje uszu i jedne usta – używaj ich w proporcjach dwa do jednego. Jako ćwiczenie, stosuj metodę 5 Whys, czyli pięciokrotnego pytania „dlaczego”, gdy chcesz poznać źródła jakiegoś problemu lub potrzeb drugiej osoby.
Werwa
Znalazłeś się na świecie, by go uczynić lepszym, niż był nim się urodziłeś. Rozumiejąc, kim jesteś i dokąd zmierzasz, wykorzystaj swoją werwę, by świat był takim, o jakim marzysz. W swoich działaniach staraj się być skoncentrowany na tym, co robisz. Ćwiczeniem pomagającym utrzymać uwagę na jednym zadaniu jest Pomodoro, czyli timer kuchenny nastawiany na 25 minut, by w tym czasie bez przerwy wykonywać zadanie. Po 25 minutach, masz 5 minut przerwy i kolejne 25 minut pracy bez odrywania się od zadania.
Harmonijny upór
Powyższe siedem kroków to filary pogody ducha. Pomagają harmonijnie przyjmować to, co przynosi życie i przekuwać okoliczności w dobre zmiany.
Dzięki nim, krok po kroku, stajesz się częścią społeczności tych, którzy zakręcają czasoprzestrzeń, myślą i mówią tak, jakby wszystko było możliwe; odważnie stawiają wielkie cele i dążą do nich prostą i oczywistą drogą.
Zabawne w życiu jest to, że niemal zawsze dojdziesz w nieco inne miejsce niż zaplanowałeś, ale dzięki pogodzie ducha zmianę przyjmujesz jak dobrą i znajomą towarzyszkę biznesowych podróży.
Resumując, pogodne przywództwo to kompetencja, która rodzi się z pracy nad niezależnością, prostotą, regeneracją, beznamiętnością, życzliwością, zrozumieniem i werwą.
Fot.: Flickr/ looking4poetry na lic. CC BY-NC-ND 2.0