Od redakcji
W swojej książce „The Happiness Advantage” Shawn Anchor wymienia kluczowe czynniki, które, jak pokazują jego prowadzone na Harvardzie badania, zwiększają efektywność działania oraz maksymalizują osobisty potencjał. Wśród nich czołowe miejsce zajmuje inwestowanie w naszą sieć wsparcia społecznego. Shawn, propagator psychologii pozytywnej, uważa ten aspekt za główne źródło sukcesu i szczęścia.
Co to jest wsparcie społeczne
Jest to jedna z sieci społecznych, które istnieją w otoczeniu danej osoby. Co ją wyróżnia spośród innych? To, że wytworzone w jej obrębie relacje i poczucie przynależności pomagają jej członkom w trudnych sytuacjach życiowych. Sieć taką mogą tworzyć przyjaciele, rodzina, współpracownicy, sąsiedzi, znajomi; czasami − członkowie grupy zainteresowań, kościoła, drużyny sportowej itp.
W definicjach wymienia się różne typy wsparcia, na jakie można liczyć: wsparcie emocjonalne, informacyjne (czyli wymiana informacji, dzielenie się doświadczeniem itd.) oraz oczywiście materialne.
Po co warto pracować nad utrzymaniem takiej sieci wsparcia
Wiadomo.. po to, aby w ciężkich chwilach móc liczyć na pomoc i zrozumienie. Nie tylko prof. Anchor podkreśla znaczenie wsparcia społecznego. Wielu innych naukowców dowodzi tego samego.
Już sama świadomość tego, że istnieją ludzie, którzy wesprą w potrzebie, pozytywnie wpływa na samopoczucie, podejście do życia oraz zdrowie. Przekonanie, że możesz zwrócić się do kogoś o pomoc i nie zostaniesz odrzucony lub wyśmiany dodaje sił, prawda?
Badania przeprowadzone jeszcze w 1992 roku wykazały większą umieralność (w tym wypadku − z powodów kardiologicznych) u osób, które np. mieszkały same i nie odczuwały obecności osób mogących im udzielić wsparcia społecznego.
Wsparcie społeczne jest również ważnym elementem badań nad stresem. Okazuje się, że słaba sieć wsparcia społecznego wpływa na podwyższenie poziomu stresu, zaś optymalny poziom otrzymywanego wsparcia jest elementem, który redukuje konsekwencje stresu powiązane ze zdrowiem.
Brak społecznego wsparcia i stresujące wydarzenia życiowe są bezpośrednio powiązane także z symptomami depresji.
Jak pracować nad utrzymaniem swojej sieci wsparcia społecznego
Czasem można odnieść wrażenie, że wszyscy wokół są szczęśliwi, rozchwytywani i wiecznie otoczeni grupą przyjaciół. Często jest to efekt mediów społecznościowych, w których, jak wiadomo, ludzie starają kreować się na lepszych i fajniejszych niż są w rzeczywistości :-) Tak naprawdę niemal każdy znajomy ucieszy się z bezinteresownego telefonu od Ciebie lub propozycji wspólnego spędzenia czasu. Także, jeśli w Twoim otoczeniu są osoby, z którymi chciałbyś odświeżyć lub nawiązać kontakt, nie wahaj się spróbować. Pamiętaj jednak, że taka próba powinna być szczera i naturalna.
Możesz także spróbować nawiązać nowe znajomości − pomoże Ci w tym zapisanie się do lokalnego klubu sportowego lub siłowni, dołączenie do grupy zainteresowań lub osób w podobnej do Twojej sytuacji życiowej (np. młode mamy, osoby borykające się z konkretnym problemem). Niezastąpionym narzędziem jest tu oczywiście Internet: fora, grupy tematyczne na Facebooku, organizacje pozarządowe itp.
Chcąc utrzymać bliskie i trwałe relacje z innymi, pamiętaj, że działa to w dwie strony: najczęściej bywa tak, że im lepszym przyjacielem jesteś, tym lepszymi przyjaciółmi ludzie będą dla Ciebie. Oto kilka wskazówek:
Pozostawaj w kontakcie − odzywaj się do znajomych, by dowiedzieć się, co u nich słychać. Nie odrzucaj propozycji spotkania z byle powodu, odbieraj telefony, a jeśli nie możesz akurat rozmawiać − oddzwaniaj potem, odpisuj na maile, sam wychodź z inicjatywą wspólnych przedsięwzięć.
Bądź autentyczny − ludzie wyczuwają fałsz i nienaturalne zachowanie. Jeśli w coś się angażujesz, to naprawdę; gdy rozmawiasz, to szczerze.
Nie traktuj znajomych jak konkurentów − ciesz się ich sukcesami, zapomnij o zawiści.
Słuchaj − każdy potrzebuje czasem się wygadać. Gdy widzisz, że ktoś ma ochotę podzielić się z Tobą problemem lub wręcz przeciwnie − szczęściem, bądź otwarty, słuchaj uważnie, zadawaj pytania − wykaż szczere zainteresowanie i zaangażowanie w sprawę.
Doceniaj − nie bój się mówić ludziom, że są dla Ciebie ważni, co w nich lubisz, za co cenisz.
Jeśli masz inne porady dotyczące utrzymywania relacji z innymi, koniecznie się nimi ze mną podziel − napisz na adres editor@productivemag.com.
Zawsze służąca wsparciem redakcja Productive! Magazine Polska :)
Wizja: Michael Sliwinski — to ja :)
Realizacja: Magda Błaszczyk
Design: Radek Kozieł, Hubert Tereszkiewicz
Technologia: Radek Pietruszewski and Tomasz Kapelak
Montaż video: Rafał Meszka
Korekta: Radosław Wojniłłowicz