Od redakcji

Michał Śliwiński — №12 z Marcinem Jaśkiewiczem

Ostatnio wiele myślałem o perfekcjonizmie. Jest to dość popularny termin, który wszedł na dobre także do języka potocznego. Jednak, kiedy przyjrzeć się mu bliżej, okazuje się, że perfekcjonizm to naprawdę poważna sprawa. Perfekcjoniści mogą szybko znienawidzić siebie i innych.

Czy perfekcjonizm może pomóc?

Niektórzy uważają, że dążenie do perfekcji to dobry sposób na to, aby zmotywować się do osiągania ambitnych celów. Nie zgadzam się z tym. Chęć stawania się coraz lepszym nie powinna być mylona z dążeniem do perfekcjonizmu. Z moich doświadczeń i obserwacji wynika, że to drugie ma wyłącznie negatywne skutki. Dr Paul Hewitt z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i psycholog, Gordon Flett, odkryli, że „perfekcjonizm jest ściśle powiązany z depresją, lękami, zaburzeniami odżywiania i innymi problemami zdrowia psychicznego”.

Czym jest perfekcjonizm?

Perfekcjonizm wiąże się z wywieraniem na siebie presji w celu spełnienia wysokich standardów, co z kolei ma duży wpływ na samoocenę.

Nie zrozum mnie źle – wyznaczanie sobie wysokich standardów wcale nie musi być czymś niebezpiecznym. Wychodzenie poza własną strefę komfortu jest dobre i tylko ono umożliwia Ci rozwój. Niemniej jednak, za każdym razem, gdy zechcesz spróbować czegoś nowego i osiągnąć perfekcyjny rezultat,z góry jesteś skazany na porażkę.

Zachowanie perfekcjonisty przechodzi przez trzy etapy – warto przyjrzeć się bliżej każdemu z nich, aby wiedzieć, jak poradzić sobie z problemem.

Wszystko zaczyna się od nieustannego dążenia do tego, by spełniać skrajnie wysokie standardy, które perfekcjonista wyznacza sobie sam lub wyznaczają mu inni. Następnie, kierując się tym, jak idą mu próby sprostania tak surowym standardom, dokonuje oceny własnej wartości. Aż wreszcie dopadają go negatywne skutki stawiania sobie nieosiągalnych celów, ale mimo to nadal dąży do ich realizacji.

Cały ten proces przypomina błędne koło, gdyż perfekcjonista nie potrafi powstrzymać się od wchodzenia w kolejne fazy. To z kolei pogłębia jego frustrację i smutek, powodując, że staje się „toksyczny” dla otoczenia.

Sprawdź się

Jeśli wydaje Ci się, że wpadłeś w pułapkę perfekcjonizmu, sprawdź to, wykonując jeden z testów, które można znaleźć w sieci. Możesz to również zweryfikować, zadając sobie proste pytanie: czy przez wyznaczanie sobie wysokich standardów i dążenie do ich spełniania jesteś nieszczęśliwy i unieszczęśliwiasz innych?

Sposoby radzenia sobie z problemem

Prawie perfekcyjna redakcja Productive! Magazine Polska :)

Wizja: Michael Sliwinski — to ja :)
Realizacja: Magda Błaszczyk
Design: Radek Kozieł, Hubert Tereszkiewicz
Technologia: Radek Pietruszewski and Tomasz Kapelak
Montaż video: Rafał Meszka
Korekta: Radosław Wojniłłowicz

Michael sliwinski

Michał Śliwiński

Redaktor naczelny Productive! Magazine, twórca i CEO Nozbe (aplikacji do zarządzania czasem) oraz Remag (kreatora aplikacji mobilnych). Autor bestsellerowych książek pt.: „#iPadOnly„ i „It’s all about Passion”.

Strona Michała Znajdź Michała na Twitterze Przeczytaj książkę #iPadOnly