Pieniądze mogą pracować dla Ciebie

Sławek Muturi — №11 z Wiktorem Sarotą

Zwykle musisz pracować, aby z zarobionych pieniędzy móc sfinansować swój standard życia. Ale wcale tak nie musi być. Możesz spowodować, że to nie ty będziesz musiała pracować dla pieniędzy, ale to twoje pieniądze będą pracować dla ciebie. Gdy otrzymywane przez ciebie comiesięczne strumienie pasywnej gotówki z najmu nieruchomości będą wyższe od kosztów utrzymania twojego standardu życia, osiągniesz stan „wolności finansowej”.

Praca dla przyjemności?

Będąc wolną finansowo będziesz mogła kontynuować pracę w agencji reklamowej, w banku, w sądzie czy gdziekolwiek teraz pracujesz, ale nie będziesz musiała tego robić, aby móc żyć na poziomie, do którego się ty i twoja rodzina przyzwyczailiście. To inwestycje przez ciebie poczynione będą ci zapewniać comiesięczny przypływ gotówki.

Pasywny przychód Michaela Jacksona

Kluczem do zrozumienia koncepcji wolności finansowej jest zrozumienie pojęcia „pasywnej gotówki”. Jest to gotówka, która wpływa regularnie, co miesiąc na twoje konto bez względu na twoją aktywność zawodową. To znaczy, że będzie wpływała bez względu na to, czy pracujesz czy nie pracujesz, czy jesteś w Polsce czy wyjechałaś za granicę, czy masz etat czy go straciłaś lub z niego zrezygnowałaś, czy jesteś zdrowa czy chora. Jest to regularny przychód pochodzący z innego źródła niż twoja praca czy firma, którą prowadzisz. Przykład, który często podaję to Michael Jackson, Król Popu. Otóż po jego śmierci, wpływy gotówki ze sprzedaży jego płyt, z tytułu praw autorskich do jego przebojów granych w stacjach radiowych, ze sprzedaży licencji do jego podobizny, ze sprzedaży jego biografii, itp są wyższe niż za jego życia. A trudno być bardziej „pasywnym” zawodowo niż nieboszczyk. Michael Jackson za swojego życia zbudował aktywo – swój image, swoją kolekcję przebojów, itp. – które stały się źródłem pasywnej gotówki i ta gotówka płynie wartkim strumieniem nawet po jego przedwczesnej śmierci.

Źródła pasywnych przychodów – twórcy

Źródeł pasywnej gotówki może być kilka. Oprócz wspomnianych praw autorskich do przebojów muzycznych, mogą to być patenty na wynalazki technologiczne. Wynalazca płyty CD jako nośnika muzyki cieszy się wpływami na konto za każdym razem, gdy zostanie wyprodukowana płyta CD. Właściciele marek handlowych takich jak Coca Cola czy McDonald’s otrzymują wpływy ze sprzedaży produktów firmowanych ich markami. Super sprawa. Powstaje tylko pytanie jak stworzyć taki kasowy przebój, wynalazek czy markę handlową. Nie jest to prosta sprawa. Aby wynaleźć nową odmianę róży ozdobnej trzeba około 12 lat mozolnych prac nad krzyżowaniem pyłków istniejących odmian, a i tak nie można być pewnym końcowego sukcesu rynkowego. Poza tym gusta rynku są zmienne. Dzisiejszy hit muzyczny może przeminąć za kilka sezonów i żadna stacja radiowa nie będzie go więcej grać, pozbawiając kompozytora czy wykonawcę przychodów. Nowe technologie mogą wyprzeć istniejące wynalazki. Mało kto dziś kupuje muzykę na CD, bo wypierają je inne nośniki typu mp3, mp4 i inne. Źródła tej pasywnej gotówki mogą się całkowicie wysuszyć. Podobne dylematy mogą dotyczyć praw autorskich z napisania jakiejś bestsellerowej powieści.

Lokaty

Innym źródłem pasywnej gotówki może być lokata bankowa. Odziedziczyłaś kilkadziesiąt milionów złotych. Lub wygrałaś je w totka i deponujesz je na lokacie bankowej. Co miesiąc bank nalicza ci odsetki z lokaty. Szkopuł w tym, że szansa na wygranie w totka wynosi jeden na 13 milionów. Na dużą fortunę ze spadku – podobnie niska. Poza tym, bank centralny może obniżyć stopy procentowe i twoje pasywne comiesięczne przychody mogą się skurczyć.

Emerytura

Źródłem pasywnej gotówki może być też twoja emerytura. Po przepracowaniu iluś tam lat i osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, otrzymujesz świadczenia emerytalne do końca swoich dni. Brzmi dobrze, ale większość emerytów w Polsce nie czuje się „wolna finansowo”, ponieważ otrzymywana przez nich co miesiąc gotówka jest na poziomie niewystarczającym do godziwego życia. Dodatkowym problemem z systemem emerytalnym wymyślonym w XIX wieku przez kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka jest to, że system staje się zupełnie niewydolny teraz, gdy żyjemy dłużej niż emeryci mogli żyć 100 czy 150 lat temu. Już chyba tylko skrajne optymistki lub naiwniaczki liczą na to, że rząd zapewni im godziwe życie po przejściu na emeryturę. Że wystarczy tylko spokojnie odczekać kolejne kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Nieruchomości

Najbardziej dostępnym i powszechnym źródłem pasywnej gotówki, która może zapewnić Ci wolność finansową są nieruchomości na wynajem. Istnieje wiele instrumentów inwestycyjnych, które zapewniają zysk w momencie ich sprzedaży, np. ziemia, obligacje skarbu państwa, akcje spółek giełdowych, jednostki funduszy inwestycyjnych, zakup złota, miedzi czy innych kruszców, inwestowanie w waluty obce, itp. Inwestycje te nie zapewniają jednak dopływu regularnej, comiesięcznej gotówki, a to przecież gotówka jest ci potrzebna co miesiąc do uregulowania comiesięcznych rachunków.

Portfel nieruchomości na wynajem może ci generować strumień pasywnej gotówki. Miesiąc w miesiąc. Przez wiele lat. Niezależnie od twojej aktywności zawodowej. Kawalerki, czy większe apartamenty, domy czy lokale użytkowe mogą być fundamentem twojej wolności finansowej. Pieniądze zainwestowane w ich zakup będą niestrudzenie pracowały dla Ciebie do końca twojego życia, a nawet dłużej.

Do usłyszenia

O zaletach inwestowania w nieruchomości pod wynajem, o tym jakiego rodzaju mogą to być nieruchomości oraz o barierach, które należy przezwyciężyć, aby rozpocząć proces inwestowania w nieruchomości pod wynajem w kolejnych numerach Magazynu Productive!. Gorąco zapraszam.

Fot.: Flickr / Nicholas_T na lic. CC BY-2.0

Slawek muturi

Sławek Muturi

Przez ponad 17 lat pracował w konsultingu (Andersen Business Consulting oraz w Deloitte), kupując jednocześnie mieszkania na wynajem. W 2009 roku, w wieku 43 lat, osiągnąwszy niezależność finansową, przeszedł na emeryturę. Od 5 lat promuje ideę wolności finansowej oraz dobre praktyki w inwestowaniu i zarządzaniu najmem. Założył spółki: Mzuri (zarządza ponad 1000 nieruchomości na wynajem w całej Polsce) oraz Mzuri Investments (która pomogła inwestorom w nabyciu ponad 200 mieszkań na wynajem w ciągu ostatnich 18 miesięcy).

Blog Sławka