Digital nomading

Michał Brzeziński — №1 z Krzysztofem Wysockim

Klasyczna wizja miejsca pracy to stałe biuro, w którym siedzieć należy o godziny 8-ej do 16-tej. Ale czy to jedyne i najlepsze rozwiązanie? Jeżeli większość zadań możesz wykonywać przez Internet, to prawdopodobnie możesz efektywnie pracować także z dowolnego miejsca na Ziemi.

Marzenie jako projekt

Zorganizowanie pracy w taki sposób, aby móc ją połączyć z przemieszczaniem się po świecie, wymagało ode mnie sporo wysiłku. Jednak potraktowanie tego marzenia jak projektu znacznie zwiększyło szansę na jego realizację. Może nie brzmi to ekscytująco, ale za to sprawia, że marzenia się w ogóle spełniają.

Jak się do tego zabrać?

Precyzuj swoje cele i marzenia. Wpisz je na listę swoich bieżących projektów. Niech nie będą tylko pomysłami „na kiedyś”, wiecznie odsuwanymi. Pilniejsze sprawy zawsze będą, nigdy nie nadejdzie właściwy moment, a czas na inspirujące rzeczy sam się nie znajdzie.

Kluczowe jest określenie najbliższych działań — wykonalnych kroków, które jesteś w stanie zrobić od razu. Jeszcze dziś spisz listę wszystkich spraw, które trzeba zorganizować, aby wyjazd był możliwy. Choć lista będzie długa to już jutro możesz wykonać pierwszy punkt od góry.

Jak utrzymać produktywność, pracując zdalnie

Wysoka produktywność przy częstych zmianach miejsc pobytu jest możliwa. Jej utrzymanie wymaga trochę więcej wysiłku i kreatywnego podejścia. Korzyści i satysfakcja są jednak ogromne.

Digital nomading — wskazówki praktyczne

Praca bez biura, a produktywność

Dlaczego praca poza biurem może być nawet bardziej efektywna?

Digital nomading – dlaczego warto?

Mimo uniezależnienia się od miejsca dalej pracuję po kilkanaście godzin dziennie. Czy to faktycznie jest taka różnica? Zdecydowanie tak! Energia jest inna. Nagle okazuje się, że po 10 godzinach pracy przed komputerem nie jestem zmęczony i mam masę energii do działania. Co więcej zmiana miejsca zamieszkania umożliwia spojrzenie świeżym okiem na własną pracę oraz skonfrontowanie swoich pomysłów z ludźmi z całkiem innego środowiska. Nie ma też mowy o przytłoczeniu codzienną rutyną lub o jesienno-zimowej depresji :)

Czy warto pracować zdalnie? Stanowczo tak. Czy jest to rozwiązanie dla każdego? Pewnie nie.

Fot.: Flickr / Way Below Status Quo na lic. CC BY-NC-SA 2.0

Michal brzezinski

Michał Brzeziński

CEO, współtwórca serwisu Clicktrans.pl. Wspólnie z Agnieszką Korzeniewską łączą rozwijanie firmy z pracą niezależną od lokalizacji.

Strona firmy Michała Digital nomading na TEDx